طریقه ساختن شناسه ایرنیک

از آنجا که ثبت کننده دامنه هاي .ir در ايران، پژوهشگاه دانش هاي بنيادي است و مي توان دامنه را به نام اشخاص حقيقي و حقوقي به ثبت رساند، هاست‌فا نيز از چندي پيش دامنه هاي .ir را قفط به نام خود افراد و شرکت ها و سازمان ها و در پنل خود آنها ثبت مي کند. از اين رو براي رفع مشکلات احتمالي در راه ثبت نام در اين سايت، راهنماي زير تهيه شده و در اختيار کاربران گرامي هاست‌فا قرار خواهد گرفت.


ثبت نام در سايت nic.ir رايگان است . از اين رو مي بايست مراقب سايت هاي مشابه بود


به عنوان مرحله اول، وارد سايت nic.ir  شده و وارد بخش «ساختن شناسه کاربري» از منوي سمت راست شويد و يا روي آدرس روبرو کليک کنيد: https://www.nic.ir/Create_New_Handle?class=Person 

 

پس از ورود به اين صفحه، مي بايست اطلاعات شخصي خود را وارد نماييد. در اين قسمت وارد کردن کد پستي 10 رقمي و آدرس دقيق براي تاييد حساب کاربري شما لازم است. همچنين اطلاعاتي که براي پرسش محرمانه و پاسخ آن وارد مي کنيد را به ياد داشته باشيد. چون براي بازيابي رمز عبور فراموش شده لازم است. در قسمت آخر اين صفحه مشخص خواهيد کرد که فقط خودتان امکان قرار دادن اکانتتان را به عنوان صاحب امتياز داشته باشيد يا نمايندگان هم اين امکان را داشته باشند و حالت سوم هم حالتي است که شما دسترسي را براي همه کاربران آزاد مي گذاريد تا شما را به عنوان صاحب امتياز مشخص کنند. براي اينکه به ما امکان ثبت دامنه را بدهيد، گزينه سوم را انتخاب کنيد.

 

در صفحه بعد يک بار مواردي را که در صفحه قبل وارد کرده ايد نشان داده مي شود و در زير آن، ضوابط و شرايط ثبت شناسه در آيرنيک شرح داده شده است. پس از مطالعه اين شرايط، نام کامل خود را به زبان انگليسي در فيلد اول و کد امنيتي موجود در تصوير را در فيلد دوم وارد کنيد و گزينه موافقم، دريافت شناسه کليک کنيد.

 

در پايان شناسه ساخته شده(هندل آيرنيک که براي مثال به صورت ab1234-irnic مي باشد) به شما نمايش داده مي شود و همچنين يک ايميل حاوي همين هندل به علاوه پسورد براي شما فرستاده مي شود. دقت داشته باشيد که پس از دريافت اين ايميل، حتما وارد حساب خود شده و پسورد را عوض کنيد. در غير اين صورت ، حساب شما بسته مي شود.

 

در صورتي که قبلا شناسه ثبت نام کرده ايد براي اينکه ما به عنوان نماينده بتوانيم دامنه اي را در پنل شما پرداخت و ثبت کنيم، کافي است که هندل خود را براي ما بفرستيد  در قسمت مشخصه هاي شناسه، وارد مديريت رابطه هاي مجاز شده و براي صاحب امتياز و رابط اداري گزينه نمايندگان را تيک بزنيد. لينک زير :

https://www.nic.ir/Manage_Authorized_Relations

 

پس از اين کار و بدون اينکه شما نياز به ثبت دامنه در پنل خود داشته باشيد، دامنه در پنل خود شما ، توسط ما به ثبت مي رسد.


روند ثبت دامنه ir.  در آيرنيک به اين صورت است که پس از اينکه مبلغ پرداخت و دامنه به ثبت رسيد، بايد منتظر تاييد دامنه ماند که اين زمان ممکن است بين 2 ساعت تا چند روز به طول بيانجامد و هاستفا هيچ گونه دخالتي در اين روند ندارد.

دامنه انتخابي در مواردي که امکان نقض حقوق ديگران وجود داشته باشد تاييد نمي شوند. همچنين اگر دامنه اي به نام يک شرکت يا سازمان باشد، مي بايست حتما پنل آن نيز به نام شرکت باشد. تفاوت آن در مرحله اول ثبت نام است که بايد گزينه ديگري به غير از قسمت اول را انتخاب کنيد(بسته به نوع فعاليت شما) در مواردي که پنل به نام يک شرکت يا سازمان يا موسسه به ثبت مي رسد، مي بايست مدارک رسمي ثبت و نامه سربرگ براي آيرنيک ارسال گردد که پس از تاييد مدارک، پنل رسمي شرکت فعال مي گردد.

نکته: تعدادي از پسوند دامنه ها، فقط براي ارگان هاي خاصي قابل ثبت مي باشد و به طبع آن مي بايست پنل رسمي آن ارگان به ثبت رسيده باشد.


.co.ir : اين نام دامنه فقط براي شرکت ها قابل ثبت است و براي ثبت آن بايد شرکت ثبت شده و کپي روزنامه رسمي براي آيرنيک فرستاده شود.


.net.ir : اين نام دامنه فقط براي شرکت هاي خدمات دهنده شبکه و اينترنت قابل ثبت است و مجوز ISP لازم دارد.


.org.ir : اين نام دامنه فقط براي شرکت هاي غيرانتفاعي و سازمان هاي بين المللي قابل ثبت است و مدارک لازم را بايد براي ثبت ارايه کرد.


.gov.ir : اين نام دامنه فقط براي موسسات و سازمان هاي دولتي قابل ثبت است و براي ثبت بايد درخواست رسمي در سربرگ با مهر و امضا ارايه شود.


.ac.ir : اين نام دامنه مخصوص موسسات آموزشي داراي مجوز و دانشگاه ها مي باشد و براي ثبت بايد کپي مجوز ارسال گردد.


.sch.ir : اين نام دامنه براي مدارس و موسسات آموزشي قابل ثبت است و براي ثبت بايد مجوز آموزش و پرورش ارايه گردد.


.id.ir : اين دامنه نيز براي افراد حقيقي تابع کشور ايران قابل ثبت است و نياز به تصوير شناسنامه فرد دارد.